Дуже часто люди бояться відповідальності. Будь-якої. Особливо всього, що пов'язано зі спільною власністю багатоквартирного будинку. Правильно це чи ні - складне питання. Скоріше за все, тут необхідно поставити питання, що, в першу чергу, маємо на меті. Адже складно прогнозувати, яку дорогу обрати, коли навіть не знаєш, а куди саме необхідно прийти. У випадку з багатоквартирним будинком є дві можливості.
- Не брати на себе абсолютно ніякої відповідальності (спочатку), пливти за течією, сподіваючись, що управляюча компанія, яка буде утримувати будинок, хоч щось робитиме задля того, щоб зберегти ваше спільне майно в належному стані, що будинок під її керівництвом не буде повільно, але впевнено, руйнуватися. До того ж, руйнуватися за ваші кошти. До того ж, не такі малі. Адже окрім коштів, які безпосередньо витрачатимуться на утримання будинку, ви ще заплатите чималу заробітню платню управителю (чи ви думали, що управляти вашим будинком - це легка та приємна справа, і бажаючі робити це задарма будуть у чергу вишукуватися?), прибуток власнику цієї управляючої компаніїї (або ви думали, що її власник просто прагне змінити світ на краще й просто розпочати вирішив із вашого будинку?) та ще й 20% податків. Але потім, з часом, можливо раніше, можливо пізніше, відповідальність все-таки "наздожене" вас. Адже відповідно до закону саме співвласники зобов'язані забезпечити належне утримання будинку й несуть відповідальність за невиконання або неналежне виконання своїх обов'язків. Незалежно від того, створено в цьому будинку ОСББ чи ні, 10 квартир або нежитлових приміщень в цьому будинку чи 1000 (головне, що більше трьох), яка саме форма управління багатоквартирним будинком обрана, який розмір і порядок сплати внесків.
- Все-таки подорослішати. Подивитися правді у вічі, та, врешті-решт, усвідомити, що якщо є права (в нашому випадку - право власності на квартиру чи нежитлове приміщення), то ЗАВЖДИ будуть і обов'язки. І ці обов'язки не закінчуються на порозі вашої квартири, вашого поверху, вашого під'їзду. Ці обов'язки поширюються на ВСЕ спільне майно багатоквартирного будинку - все, що розташовано всередині будинку або поза ним й призначено для обслуговування більше одного житлового або нежитлового приміщення. Створивши ОСББ і взявши будинок в своє управління (а не просто створивши юридичну особу на папері) ви матимите змогу дійсно дбати про своє майно. До того ж, економити при цьому кошти. Адже всі ті кошти, які ви сплатили би управляючій компанії, ви можете спрямувати на модернізацію будинку. Це не тільки фасадне утеплення, актуальне зараз більше для старих будинків, це й сонячні електростанції, заміна наявного в будинку обладнання на більш енергоефективне (адже технології не стоять на місці, й те, що вчора було схоже на казку, сьогодні вже стало буденністю). Також ці кошти можна акумулювати на рахунках ОСББ, щоб в майбутньому використати їх, коли в цьому виникне необхідність: коли потече дах, коли прорве трубу, зламається ліфт тощо. Адже ОСББ - це не якийсь "вуйко з полонини", ОСББ - це об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, тобто ми з вами, які завдяки чинному законодавству отримали можливість дійсно керувати своїм майном. Так, законодавство недосконале, так, є певні пробіли. Але можна спробувати змінити щось на краще, а можна просто сидіти й жалітися, як все кепсько).
Єдине, що хотілося б додати до всього вищесказаного: ми самі ковалі свого щастя. Лишилося трошечки: просто усвідомити це...